Rekuperacja – Sprzedaż | Montaż | Serwis | Projekt

CoolKlima

Twój komfort - nasze wyzwanie

https://peflex.pl/

Rekuperacja jest to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłego powietrza, który gwarantuje wiele pozytywnych czynników. Wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia stały dopływ świeżego powietrza koniecznego do oddychania. Zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń i rozwoju toksycznych grzybów i pleśni. Dodatkowo oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania. Skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dwutlenek węgla, parę wodną, kurz i wiele innych substancji chemicznych wydzielanych z materiałów budowlanych oraz wyposażenia wnętrz.


Używamy systemów antybakteryjnych firmy Peflex (link do strony poniżej)
Świeże powietrze pozyskiwane jest przez rekuperator z zewnątrz budynku. Przed znalezieniem się w jego wnętrzu musi odbyć podróż przez całą instalację urządzenia. W tym czasie – w zależności od typu wentylatora – może zostać nie tylko ogrzane, ale również oczyszczone z alergenów, kurzu czy spalin. Dodatkowo warto również wspomnieć, że cała opisywana procedura odbywa się przy minimalnym wykorzystaniu energii. Konstrukcja rekuperatora przewiduje dokonywanie odzysku ciepła z powietrza, które zostało zużyte i jest przeznaczone do usunięcia z obiektu.
Rekuperacyjne wentylacje wykorzystuje się przede wszystkim do redukcji wilgotności powietrza w ramach pomieszczeń, które cechują się obecnością dużej ilości wody (np. łazienki, kuchnie lub kotłownie). Rozwiązanie to często służy również do sprawowania kontroli nad cyrkulacją powietrza w obrębie przestrzeni mieszkalnych, przemysłowych i usługowych.
Brak rekuperacji może wywołać wiele niebezpiecznych czynników . Zaniedbanie wentylacji w domu może prowadzi do zwilgocenia ścian, a co za tym idzie do powstawania grzybów i pleśni. Zanieczyszczenie pyłowe, chemiczne i biologiczne, które znacznie łatwiej gromadzą się w domu pozbawionym rekuperacji. Mogą wywoływać niechciane reakcje w organizmie człowieka – nudności, bóle głowy, uczucie zmęczenia. Brak rekuperacji przy maksymalnie uszczelnionych oknach i zaizolowanym termicznie budynkiem może prowadzić do nagromadzenia się nadmiaru dwutlenku węgla. Jego obecność w powietrzu jest naturalna, jednak nadmiar może spowodować dyskomfort i być niebezpieczny głównie dla dzieci lub zwierząt. Brak rekuperacji prowadzi więc do wielu niekorzystnych czynników, które wpływają na samopoczucie lub zdrowie człowieka.
Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?
Mniejsze rachunki za ogrzewanie – W wentylacji mechanicznej chłodne powietrze czerpane z zewnątrz jest ogrzewane w wymienniku ciepła rekuperatora. Potrzeba więc mniej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Daje to niższe koszty ogrzewania domu – oszczędności mogą sięgnąć nawet 50%, dla budynku dobrze ocieplonego.
Stała wymiana powietrza w domu – Dzięki zastosowaniu nawiewno-wywiewnej wentylacji mechanicznej, usuwane jest z wnętrza zużyte powietrze przez przewody wentylacyjne, a w to miejsce wprowadzane jest świeże powietrze. Wymiana powietrza jest stała bez względu na pogodę, a jej intensywność można kontrolować za pomocą sterownika. Dostarczane powietrze jest filtrowane, więc do domu nie przedostają się owady, kurz uliczny, pyłki kwiatów czy roztocza. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie. Wraz z usuwanym zużytym powietrzem pozbywamy się również nadmiaru wilgoci, co zapobiega parowaniu okien w domu oraz powstawaniu pleśni na ścianach.